top of page

Hizmetler

Boy Uzatma Süreci

Havaalanı-Otel-Hastane Transfer Süreci

Uçuşunuz indikten sonra, sorumlu AFA hastası sizi alacak. AFA boy uzatma merkezinin bulunduğu 5 yıldızlı otelinize transfer edileceksiniz. AFA, tüm havaalanı, doktor konsültasyonları, hastane, röntgen ve acil durum ulaşımını sağlar. Nakliye sırasında AFA sorumlu hastası yanınızda olacaktır. Ulaşım konforlu VIP araçlar ile sağlanacaktır.

Boy Uzatma Süreci
Boy Uzatma Doktoru

Danışmanlık

 

Ameliyat öncesi planlama için cerrahınız sizi ayrıntılı olarak değerlendirecektir. Cerrahınız röntgeninizi ve fiziksel durumunuzu inceledikten sonra size yöntem, ameliyat ve süreç hakkında bilgi verecektir. Tüm sorularınız konsültasyonda cerrah tarafından cevaplandırılacaktır. Gerekirse, çeviri için sorumlu hasta size eşlik edecektir.

Ameliyat

Ameliyat öncesi yatıştan sonra ameliyat için birçok test yapılacaktır. Ameliyat için herhangi bir engel yoksa ameliyathaneye götürüleceksiniz. Ameliyatınız genel anestezi altında (genellikle) yapılacaktır. Ameliyat, intramedüller kanalın oyulmasını, osteotomiyi, intramedüller çivinin yerleştirilmesini ve kilitlenmesini ve tercih edilen yönteme göre fiksasyonu içerir. Tüm kesileriniz 1 santimetreden küçük olacak ve estetik dikişlerle kapatılacaktır. Operasyon dahili yöntemlerde 2-3 saat, LON yönteminde ise 3-4 saat sürmektedir. Ameliyatınız tamamlandıktan sonra uyandırma servisine götürülecek ve ardından yatış süresini geçireceğiniz odanıza götürüleceksiniz.

Boy Uzatma Doktoru
Boy Uzatma Ameliyatı

Hastane

Ameliyattan 7-10 gün sonra hastanede 24 saat kontrol altında olacaksınız. Hastaneye yatış sırasında size AFA bakıcısı eşlik edecek ve tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Serum, vitamin, mineral, kan sulandırıcı ve ağrı kesici ilaç protokolü uygulanacaktır. Kan değerleriniz, kan basıncınız ve solunumunuz günlük olarak kontrol edilecektir. Cerrahınız her gün sizi muayene etmeye gelecek. Ameliyattan sonraki 2. günde cerrahınız ve fizyoterapistiniz size yürüyüş eğitimi verecektir. Kan değerleriniz normal seviyedeyse fizik tedavi muhtemelen 3. günden itibaren başlayacaktır. Ödem ve kontraktürü önlemek için yatak içi konumlandırma yapılacaktır. Uygulanan yönteme göre uzatma işleminiz hastanede yatış süresi boyunca cerrahınız tarafından size öğretilecektir. Uzatma genellikle ameliyattan 7-10 gün sonra başlar. Hastaneye yatış bittikten sonra, uzatma süresini tamamlayacağınız AFA Boy Uzatma Merkezine transfer edileceksiniz.

Konaklama

Hastaneye yatırıldıktan sonra, uzatma işleminizin tamamlanacağı uluslararası 5 yıldızlı otelinize yerleştirileceksiniz. Otel ve AFA fizik tedavi ve hidroterapi merkezleri aynı binada yer aldığından konfor alanınızdan çıkmadan günlük tedavilerinizi alabileceksiniz ve AFA personeli tüm ihtiyaçlarınız için yanınızda olacak. Bu, odanın içinde ihtiyacınız olan her şeyi bulabileceğiniz uygun bir oteldir. Çamaşır makineniz ve mini mutfak aletleriniz dahil. Kendi mutfağınızda yemek pişirebilir veya otelin restoranından batı yemekleri sipariş edebilirsiniz. Bu arada, manzaraya bayılacaksınız.

Boy Uzatma Süreci
Boy Uzatma Fizik Tedavi

Fizyoterapi

 

Fizik tedavi, uzatma aşamanızdaki en önemli şeydir, bu nedenle günlük olarak gereklidir. AFA, Boy Uzatma konusunda uzmanlaşmış ve ameliyat geçirmiş hastaları tanıyan profesyonel bir fizyoterapist tarafından kurulmuştur. Bu nedenle AFA, günlük fizik tedaviyi bir seçenek olarak koymaz, günlük olarak size sağlamada ısrar eder. Bu yüzden ameliyat paketinize zorunlu 5 günlük fizyoterapi uyguluyoruz (her seans 2 saat sürüyor). AFA fizyoterapistlerinin sahip olduğu deneyim, gücü ve esnekliği en üst düzeye çıkararak olumlu bir sonuç sağlamak için çok önemli olacak ve komplikasyonları önlemenize yardımcı olacaktır. Fizik tedavi AFA Fizik Tedavi Merkezinde yapılacaktır.

Hidroterapi

 

Suyun kaldırma kuvveti eklemler ve kaslar üzerindeki yükü azaltır. Bu nedenle boy uzatma sonrası dönemde uygulanan etkili ve güvenli bir tedavi şeklidir. Uzuv uzatma ameliyatından sonra yumuşak dokularda gerginlik (kas, sinir, fasya, tendon), ödem, yürüme bozukluğu, denge kaybı, ağrı ve hareket açıklığının azalması gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Hidroterapi bu komplikasyonların önlenmesinde ve azaltılmasında oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.Suyun kaldırma kuvveti ile iç tırnaklara uygulanan ağırlık azaltılır ve hastaların normalde yapamadığı tüm hareket ve egzersizler suda güvenle yapılabilir. AFA olarak uzman fizyoterapistlerimiz eşliğinde hastalarımıza hidroterapiyi etkin bir şekilde uyguluyoruz. Hidroterapi seanslarımız kaldığınız yerde de yapılmaktadır. Haftada 2-3 gün hidroterapi seansları yapacaksınız.

Boy Uzatma Fizik Tedavi
Boy Uzatma Röntgen

Röntgenler

 

Kemik uzunluğunu, anatomik açıları ölçmek ve deformiteleri belirlemek için ameliyat öncesi ve uzatma tamamlandıktan sonra ortorontgenogram röntgenleri çekilir. Uzatma periyodu x-ışınları, uzatma işleminizin sorunsuz geçip geçmediğini kontrol etmek için yakın takip için önemlidir. Yeni kemik dokusunun(kallus) durumu, kemik hizalaması ve diğer birçok faktör röntgenlerde cerrah tarafından değerlendirilir ve komplikasyonlar ortaya çıkmadan önce harekete geçilebilir. Bu nedenle, konfor bölgenizden ayrılmadan doğrudan kaldığınız yerde ayda iki kez röntgen çekeceksiniz.

Düzenli Pansumanlar

 

İç yöntemlerle ameliyat olan hastalar için hastanede yatış sırasında sadece birkaç kez pansuman yapılması gerekebilir. Duş alabilir, havuzu kullanabilir, yara bölgelerinin sudan çıkmasını önlemek için az miktarda su geçirmez yara bandı kullanmayı düşünebilirler. Ancak dış yöntemlerle ameliyat olanlar için düzenli pansuman şarttır ve haftada 2-3 kez yapılmalıdır. Ancak, pin noktalarının temiz kalacağını ve herhangi bir hafif enfeksiyon belirtiniz olduğunda profesyonel ekip üyelerimiz tarafından kontrol altına alınacağını garanti edebiliriz.

Boy Uzatma Doktoru
Boy Uzatma Doktoru

Düzenli Kontrol

 

Uzatma süresi boyunca hastayı yakından takip etmek çok önemlidir. Uzatmanın kalitesi, kallus(yeni kemik) dokusunun kontrolü, pim ve tel yerlerinin incelenmesi, fiziksel durumun incelenmesi, komplikasyonların incelenmesi gereklidir. Cerrahımız hastalarımızın durumunu haftalık olarak yakından takip etmektedir. Hastaların röntgenlerini, komplikasyonlarını ve fiziksel durumunu kontrol etmek için haftada bir veya iki haftada bir gelir.

Fiksatör Çıkarma Ameliyatı

 

Uzatma hedefinize ulaştığınızda, fiksatörünüzü çıkarmak tüm zamanların en büyük ve en iyi hayaliniz olacaktır. Hedeflenen uzunluğa ulaştıktan sonra fiksatör çıkarma ameliyatı yapılır. Kemik uzunluğu, osteotomi uzunluğu, tüm bacak uzunluğu ve kallus (yeni kemik dokusu) kalitesi, çıkarma ameliyatından önce tüm bacağın röntgeni çekilerek kontrol edilir. Herhangi bir bacak uzunluğu eşitsizliği varsa, dengeleme için hastaya fazladan zaman verilir. Kallus dokusu yeterli kalitede ise ameliyat tarihi doğrulanır. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Ameliyat yaklaşık 2 saat sürer. Fiksatör çıkarma ameliyatı sonrası hastanede kalış süresi genellikle 1 gündür. Hastanede fizik muayene ve yürüyüş kontrolü cerrahımız ve ekibi tarafından kontrol edilmektedir. Ameliyattan sonra röntgen ile son kontroller yapılır ve hasta hastaneden çıkarılır. Çıkarıldıktan bir hafta-10 gün sonra, kesileriniz kapalıysa duş alabilirsiniz.

Boy Uzatma Ameliyatı
Boy Uzatma Doktoru

Vida Çıkarma Ameliyatı

 

Kemik iyileşmesi tamamlandıktan sonra yani konsolidasyon aşamasında kallus dokusu yeterince yoğunlaştıktan ve sertleştikten sonra kemik tam ağırlık alır ve intramedüller çivi kemikten çıkarılabilir. İntramedüller çivinin çıkarılması için gereken süre genellikle 1,5 – 2 yıl sürer. Hastanın röntgeni değerlendirilerek cerrahımız tarafından ameliyat onayı verilir. Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi genellikle 1 gündür. Ameliyattan sonra hasta tam ağırlık taşıyarak yürüyebilir. İntramedüller çivi çıkarıldıktan sonra tüm işlem tamamlanır.

  • Whatsapp
  • Instagram
  • Youtube
  • TikTok
bottom of page