top of page

Precice 2

Boy UzatmaPrecice 2 Yöntemi

Precice 2, Nuvasive Corporation tarafından geliştirilen en gelişmiş boy uzatma sistemidir. Precice Metodolojisi, dünya çapındaki hastalar için mevcut olan en konforlu ve en güvenli boy uzatma cerrahi deneyimini sunar. Precice 2 çivisi bu şaşırtıcı başarıya ulaşır çünkü Precice intramedüller çivi titanyumdan oluşur ve elektromanyetik olarak motorludur. Böylece, manyetik uzaktan kumandadaki düğmeye dokunarak; tırnak, içindeki kemiği iyi hesaplanmış bir şekilde uzatır ve en iyi Boy Uzatma deneyimini sağlar. Teknolojinin anahtarı, hassas implant ile hassas implantı uzatan portatif, elde tutulan bir ünite olan hassas Harici Uzaktan Kumanda (ERC) arasındaki invazif olmayan manyetik etkileşimdir. Precice 2 dahili bir yöntemdir ve vücut dışında fiksatör bulunmaz. Precice 2 çivisi uzaktan kumanda sistemi ile uzatılarak kemik uzaması sağlanır.

Boy Uzatma Ameliyatı precice yöntemi
Boy Uzatma ameliyatı precice yöntemi

Precice 2 Yönteminin Malzemeleri

Boy Uzatma Ameliyatı

Precice 2 İntramedüller Çivi

 

Hassas 2 intramedüller çivi titanyumdan oluşur ve elektromanyetik olarak motorludur. Hassas İntramedüller Ekstremite Uzatma Sistemi, mıknatıs kullanan uzaktan kumanda teknolojisini içeren ayarlanabilir bir intramedüller çividir. Tescilli teknoloji, kalıcı mıknatıslar tarafından uzaktan etkinleştirilen ve kontrol edilen karmaşık bir iç dişli sistemi içerir. Teknolojinin anahtarı, hassas implant ile hassas çiviyi uzatan portatif, elde tutulan bir ünite olan hassas Harici Uzaktan Kumanda (ERC) arasındaki invazif olmayan manyetik etkileşimdir. 3 Farklı çaplarda PRECİCE 2 çivi vardır, 8.5 – 10.7 – 12.5 milimetre. Çap arttıkça çivinin taşıma kapasitesi de artar. Ameliyata sokulacak çivinin çapına karar verilirken hastanın intramedüller kanalının çapı göz önünde bulundurulur.

Boy Uzatma Ameliyatı

Harici Uzaktan Kumanda (ERC)

 

ERC, bir düğmeye dokunarak PRECİCE 2 çivisini hassas bir şekilde uzatan veya kısaltan taşınabilir, elde tutulan bir ünitedir. HASSAS ERC, cerrahın reçetesine göre femur eya tibiayı doğru bir şekilde uzatmak için programlanmıştır. ERC, dikkat dağıtıcı ihtiyaçlarına göre her hasta için tamamen özelleştirilebilir.Teknolojinin anahtarı, hassas implant ile hassas çiviyi uzatan portatif, elde tutulan bir ünite olan hassas Harici Uzaktan Kumanda (ERC) arasındaki invazif olmayan manyetik etkileşimdir. ERC, bir klinik ortamında veya hastanın evinin rahatlığında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Uzamayı ve yeni kemik oluşumunu doğrulamak için düzenli klinik ve radyografik değerlendirmeler yapılır. Uzama hızı, cerrah tarafından yeni kemik oluşumunun kalitesine uyacak şekilde değiştirilebilir.

Precice 2 Yöntemi'nin Dış Görünümü Ve İzleri

 

Precice 2, diğer yöntemlerde olduğu gibi femur(uyluk) kemiğine veya tibia(incik) kemiğine uygulanabilir. Harici fiksatör yoktur. Bu dahili bir yöntemdir ve vücudun dışında bir cihaz yoktur.

Boy Uzatma Yaraları

PRECİCE 2 Yönteminde Cerrahi

Ameliyat öncesi çekilen detaylı röntgen ve fizik muayeneye göre cerrah ve ekibi tarafından ameliyat planlanır. Cerrahımız boy uzatma ve deformite düzeltme alanında 25 yılı aşkın tecrübesi ile Boy Uzatma ameliyatını ekibi ile birlikte profesyonelce gerçekleştirmektedir. PRECICE yöntemi ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Anestezi uzmanı ve ekibi ameliyat sırasında hazır bulunur. Ameliyat genellikle 2-3 saat sürer. Ameliyat aşamaları;
⦁ Genel anestezi
⦁ İntramedüller kanalın delinmesi
⦁ Osteotomi
⦁ PERCICE intramedüller çivinin yerleştirilmesi
⦁ İntramedüller çivinin proksimal kısmının vidalarla kemiğe kilitlenmesi

Tüm kesikler en küçük boyutta yapılır ve kesik boyutu 1 cm'den azdır. Ameliyatın her aşamasında anlık röntgenler ile her şeyin yolunda gitmesi sağlanır. Ameliyat sırasında PRECICE uzmanları hazır bulunur ve cerrahımızla koordineli çalışır. Her şeyin yolunda olduğu kontrol edildikten sonra hastanın tüm kesiklere estetik dikişler atılarak kapatılır ve ameliyat tamamlanır.

Boy Uzatma Doktoru

PRECİCE 2 Yönteminde Hastaneye Yatış

Boy Uzatma Ameliyatı

⦁ Hastanede yatış süresi: 4-6 gün
⦁ İlaç: Serum, vitamin mineral takviyesi, kan inceltici, ağrı kesici, antibiyotik
⦁ Bakıcı: Hastalara 24 saat AFA bakıcıları eşlik eder.

⦁ Konumlandırma ve splintleme: Hastanın ameliyat sonrası ödemini azaltmak ve ameliyat sonrası ödemini azaltmak için hasta hemşireler ve fizyoterapistler tarafından yatağa yerleştirilir. kontraktürleri önleyin. Dorsifleksiyon ateli, özellikle tibia ameliyatlarından sonra plantar fleksiyon kontraktürünü önlemek için kullanılır.
⦁ Cerrah Kontrolü: Cerrah ve ekibi tarafından günde iki kez kontrol

⦁ Yürüme: Genellikle ameliyattan 24 saat sonra hastalarımıza cerrah tarafından yürüme eğitimi verilir ve ameliyat sonrası ilk yürüyüşlerini yaparlar. Yürüme sırasında yardımcı bir cihaz olarak yürüteç kullanılır.
⦁ Pansuman: 2-3 günde bir kesi pansumanları yapılır.
⦁ Fizyoterapi: Hastanın kan seviyeleri normalse ve hasta kendini iyi hissediyorsa genellikle fizyoterapistimiz tarafından her gün fizik tedavi seansı yapılır. Germe, güçlendirme, seferberlik ve yürüme egzersizleri yapılır.
⦁ BGBM: BGBM cihazı ameliyat sonrası hastanın rom'unu geri kazanmada, kontraktürü önlemede ve ödemi azaltmada etkilidir. Ameliyattan sonra hastanın tolere edebileceği düzeyde uygulanır. Açıyı kademeli olarak artırarak eklem hareketi artar.
⦁ İlk Uzatma: Genellikle kallus oluşumu cerrah tarafında kontrol edildikten sonraki 8. günde başlar. Kallus oluşumu hızlı ise bu süre daha erken alınır, kallus oluşumu yavaşsa bu süre geciktirilir. İlk uzatma cerrah tarafından yapılır ve hastaya öğretilir. ERC cihazının günlük uzatma miktarı Hassas (Nüvatif) temsilciler tarafından belirlenir ve hastaya ERC cihazını kullanması öğretilir.

Precice 2 Yönteminde Uzatma Süresi

Konaklama Süresinin Uzatılması

 

Yatış süresi sona eren hastalarımız hastaneden alınarak AFA Boy Uzatma merkezindeki 5 yıldızlı otele getirilir. Uzatma süresi boyunca burada yaklaşık 3 ay kalırlar. AFA Boy Uzatma merkezi, fizik tedavi merkezi, hidroterapi havuzu aynı binada yer almaktadır. Binada AFA sağlık ekibi ve hasta danışmanları bulunmakta ve hastaların tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Boy Uzatma Ameliyatı

Precice 2 Yönteminde Uzatma İşlemi

 

Precice 2 sisteminde uzatma işlemi harici uzaktan kumanda (ERC) sistemi ile gerçekleştirilir. ERC cihazı hasta bacağının belli bir işaretli bölgesine yerleştirilir ve tek tuşla uzatma yapılır ve hasta için çok kolay ve rahattır. PRECİCE 2 mükemmel hız kontrolüne sahiptir ve hastalar uzama ile ilişkili minimum ağrı bildirmektedir.ERC cihazı AFA cerrahları tarafından ayarlanır ve hasta nasıl uzatılacağı konusunda eğitilir. Genellikle günde 3 veya 4 kez uzatma yapılır ve genellikle günde 1 mm uzatma sağlanır.

Precice 2 Yöntemi Röntgenlerin Görünümü Femur + 8 cm

Boy Uzatma Röntgeni

Precice 2 Yöntemi Röntgenlerin Görünümü Tibia + 5.5 cm

Boy Uzatma Röntgeni
Boy Uzatma Fizik Tedavi

Precice 2 Yönteminde Fizik Tedavi

 

Precice 2 yöntemi ile boy uzatma ameliyatı sonrası fizik tedavi süreci çok önemlidir. Hastalarımızın fizik tedavi seansları AFA fizik tedavi merkezinde yapılmaktadır. Fizik tedavi programı haftanın 5 günü uygulanır. AFA fizyoterapistleri boy uzatma ameliyatı sonrası fizik tedavi konusunda deneyimli ve profesyoneldir. Germe, güçlendirme, mobilizasyon, pilates, denge, yürüyüş, elektroterapi, terapötik masaj gibi tedaviler fizyoterapistlerimiz tarafından uygulanmaktadır. Fizyoterapistler hastanın durumunu cerrahla birlikte haftalık olarak değerlendirir ve fizyoterapi programını günceller

Precice 2 Yönteminde Hidroterapi

 

Suyun kaldırma kuvveti eklemler ve kaslar üzerindeki yükü azaltır. Bu nedenle uzuv uzatma sonrası dönemde uygulanan etkili ve güvenli bir tedavi şeklidir. Boy uzatma ameliyatından sonra yumuşak dokularda gerginlik (kas, sinir, fasya, tendon), ödem, yürüme bozukluğu, denge kaybı, ağrı ve hareket açıklığının azalması gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Hidroterapi bu komplikasyonların önlenmesinde ve azaltılmasında oldukça etkili bir tedavi yöntemidir.

Boy Uzatma Fizik Tedavi

Precice 2 Çivisi ile Yürüyüş

Precice 2 çivisi, önceki Precice 1 nesline kıyasla oldukça güçlendirilmiş olsa da, Stryde çivisi veya masif çivi kadar güçlü ve sağlam değildir. Genellikle hastanın yardımcı bir cihaz kullanarak yürümesi önerilir. Tırnak kapasitesinin aşırı yüklenmesi tırnağın kırılmasına, bükülmesine veya uzama işlevinin bozulmasına neden olabilir. Bu durumda çivi çıkarılmalı ve yeni bir çivi takılmalıdır. Bu nedenle hasta desteksiz yürümemelidir. AFA fizyoterapistleri, vücut ağırlıklarını kısmen kollarına aktararak (Kısmi ağırlık taşıyarak) hastalara yürüteçle yürüme tekniğini öğretir. Hastalar, uzatma süresi boyunca yürüteç veya tekerlekli sandalye kullanılarak kısmi ağırlık taşıma tekniği ile mobilize edilir.

Düzenli Cerrah Ziyareti Ve Muayenesi

 

Uzatma süresi boyunca hastayı yakından takip etmek çok önemlidir. Uzatmanın kalitesi, kallus(yeni kemik) dokusunun kontrolü, pim ve tel yerlerinin incelenmesi, fiziksel durumun incelenmesi, komplikasyonların incelenmesi gereklidir. Cerrahımız hastalarımızın durumunu haftalık olarak yakından takip etmektedir. Hastaların röntgenlerini, komplikasyonlarını ve fiziksel durumunu kontrol etmek için haftada bir veya iki haftada bir gelir.

Boy Uzatma Doktoru

Düzenli Cerrah Ziyareti Ve Muayenesi

 

Uzatma süresi boyunca hastayı yakından takip etmek çok önemlidir. Uzatmanın kalitesi, kallus(yeni kemik) dokusunun kontrolü, pim ve tel yerlerinin incelenmesi, fiziksel durumun incelenmesi, komplikasyonların incelenmesi gereklidir. Cerrahımız hastalarımızın durumunu haftalık olarak yakından takip etmektedir. Hastaların röntgenlerini, komplikasyonlarını ve fiziksel durumunu kontrol etmek için haftada bir veya iki haftada bir gelir.

Precice 2 Vida Çıkarma Ameliyatı

 

Kemik iyileşmesi tamamlandıktan sonra yani konsolidasyon aşamasında kallus dokusu yeterince yoğunlaştıktan ve sertleştikten sonra kemik tam ağırlık alır ve Precice 2 intramedüller çivi kemikten çıkarılabilir. İntramedüller çivinin çıkarılması için gereken süre genellikle 1,5 – 2 yıl sürer. Hastanın röntgeni değerlendirilerek cerrahımız tarafından ameliyat onayı verilir. Ameliyat aşamaları:
⦁ Genel anestezi
⦁ Hassas 2 tırnak kafasına ulaşmak için kesi
⦁ Precice 2 intramedüller çivi başının özel aparatla ulaşıp bağlanması
⦁ Proksimal ve distal vidaların çıkarılması
⦁ Precice 2 intramedüller çivinin
çıkarılması

⦁ Tüm insizyonların estetik dikişlerle kapatılması
Postoperatif hastanede kalış süresi genellikle 1 gündür. Ameliyattan sonra hasta tam ağırlık taşıyarak yürüyebilir. Precice 2 çivisi çıkarıldıktan sonra işlem tamamlanır.

Boy Uzatma Doktoru

⦁ Önemli ölçüde daha az ağrı.
⦁ Daha az enfeksiyon ve kan kaybı riski.
⦁ Hastaneden erken taburcu olmak.
⦁ Daha az yara izi ve daha kısa iyileşme.
⦁ Çoğu durumda, daha iyi klinik sonuçlar.
⦁ Kolay uzatma işlemi (ERC)

  • Whatsapp
  • Instagram
  • Youtube
  • TikTok
bottom of page